| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
Biznes i firmy
Gry PC i konsola
Gwiazdy
Hardcore
Hobby
Humor
Internet
Kluby piłkarskie
Media
Rozrywka
Seks (TYLKO dla dorosłych)
Sport
Technologie
Flagi państwowe państw europejskich i światowych - zdjęcia, opisy, informacje, historia - rss feed - kanał rss
środa, 15 lutego 2012

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki Nigeryjska flaga to prostokoąt podzielony na trzy pionowe, równe pasy - zielony, biały i zielony. Została zaprojektowana w 1959 r. przez studenta Michaela Taiwo Akinkunmiego, a zaczęto jej używać w dniu uzyskania niepodległości - 1 października 1960 r. Zastąpiła granatową flagę z czasów kolonizacji brytyjskiej, na której widniał charaktersytyczny symbol Union Jack.

środa, 01 września 2010

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Flaga Zambii nie jest typowym zestawieniem kolorowych pasów, spotykanym zwykle na sztandarach narodowych. Ciekawe rozwiązanie układu flagi oraz fajny motyw orła, sprawiły że to jednak z moich ulubionych flag stosowanych na kapslach, w które grałem w dzieciństwie.

czwartek, 26 sierpnia 2010

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Brazylijska flaga nie jest typowym zestawieniem różnokolorowych pasków. Ma kształt prostokąta, na którym, na tle w kolorze zielonym, umieszczony jest żółty romb. W rombie znajduje się niebieska kula z gwiazdami (m.in. Krzyż Południa), przecięta białą wstęga z napisem Ordem e Progresso (Ład i Postęp).

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Na fladze Meksyku widnieją trzy pionowe pasy: zielony, biały i czerwony. W środku, na białej przestrzeni, symbol Tenochtitlan - dawnej stolicy Azteków w postaci orła siedzącego na opuncji i pożerającego grzechotnika.

piątek, 20 sierpnia 2010

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Flaga Ukrainy to dwa poziome pasy w kolorach błękitnym i żółtym, symbolizujące niebo (pokój) i zboże (bogactwo).

środa, 18 sierpnia 2010

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Flaga Armenii składa się z trzech kolorowych poziomych pasów - czerwonego, błękitnego i pomarańczowego. W ojczyźnie nazywana jest Yerakooyn.

poniedziałek, 06 lipca 2009

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Szkocja ma dwie wersje flagi - podstawową, czyli biały Krzyż św. Andrzeja na niebieskim tle - tzw. Saltire, oraz Lion Rampant - flagę królewską, która może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej.

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Włoska flaga to prostokąt podzielony na trzy równe pionowe pasy w kolorach zielonym, białym i czerwony. W obecnym kształcie obowiązuje od 19 czerwca 1946 r. Trójkolorowe pasy nawiązują do rewolucji francuskiej, podkreślając znaczenie trzeciego stanu w rządzeniu państwem. Identyczny zestaw kolorów mają flagi Meksyku, Bułgarii, Węgier, Iranu.

środa, 24 czerwca 2009

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Flaga niemiecka to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy - od góry: czarny, czerwony i złoty (żółty). W takiej formie funkcjonuje jako znak rozpoznawczy Republiki Federalnej Niemiec od 1949 r.

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Chorwacka flaga skłąda się z trzech poziomych pasów w kolorach pansłowiańskich - od dołu: niebieski, biały, czerwony. Na środku umieszczono herb Chorwacji z charakterystyczną czerwono-białą szachownicą i pięcioma historycznymi herbami chorwackich krain.

wtorek, 23 czerwca 2009

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Flaga Anglii to krzyż świętego Jerzego, czyli czerwony krzyż na białym tle. Według legendy z XII w. św. Jerzy zabił smoka, a następnie umoczywszy miecz w krwi bestii narysował krzyż, który stał się symbolem Anglii. Krzyż św. Jerzego jest równocześnie składnikiem flagi Wielkiej Brytanii (tzw. Union Jack).

Foto, zdjęcia, pictures, obrazki

Flaga Wielkiej Brytanii - tak zwany Union Jack jest w istocie połączeniem symboli Anglii (krzyż św. Jerzego), Irlandii (krzyż św. Patryka) i Szkocji (krzyż św. Andrzeja).

czwartek, 28 maja 2009
Flaga rosyjska: według legendy, flaga została wprowadzona podczas podróży cara Piotra Wielkiego do Holandii w 1699, gdzie car uczył się budowy okrętów. Rzekomo dla swej floty Piotr wziął za przykład właśnie flagę Holandii. Faktycznie biało-granatowo-czerwona flaga była wprowadzona przez cara Piotra Wielkiego w 1693 dla marynarki, ale od 1705 była używana jako flaga floty handlowej. W niemieckiej książce, wydanej w roku 1695, biało-granatowo-czerwona flaga ze złotym dwugłowym orłem określona została "Flagą cara Moskiewskiego". Prawdopodobnie jest, że kolory tamtej flagi pochodzą od kolorów godła Wielkiego Księstwa Moskiewskiego (ten sam herb ma Moskwa: biały – kolor konia św. Jerzego, niebieski – kolor jego płaszcza, czerwony – barwa tarczy). Pierwszy Rosyjski okręt Oriol (Orzeł), odbudowany przez ojca Piotra Wielkiego – cara Alekseja Michajlowicza Romanowa – w roku 1667 także miał flagę biało-granatowo-czerwonych kolorów.

W latach 1699-1883 biało-granatowo-czerwona flaga była używana jako flaga narodowa, nie miała jednak statusu oficjalnego. W roku 1858 przez imperatora Aleksandra II była wprowadzona czarno-żółto-biała flaga państwowa (kolorów herbu Imperium Rosyjskiego), która nie zyskała popularności: powszechnie używane były obie flagi (czyli tylko biało-granatowo-czerwona).

Statut oficjalny jako Flaga Narodowa biało-granatowo-czerwony sztandar otrzymał 7 maja 1883 przez cara Aleksandra III. Biało-granatowo-czerwona flaga była zatwierdzona jako Oficjalna Flaga Rosji tuż przed koronacją Mikołaja II w 1896. W 1914, w celu wzmocnienia patriotyzmu (w tym samym roku rozpoczęła się I wojna światowa), dodano w kantonie godło rosyjskie. Taka flaga nigdy nie była oficjalnym sztandarem Rosji, lecz przeznaczona była dla używania jako prywatna flaga narodowa. Też nie zyskała popularności; ponadto trudno było zrozumieć, co oznacza ten nonsens: prywatna flaga narodowa.

Wtedy to czerwony kolor oznaczał imperialność, granatowy był kolorem Matki Boskiej, pod opieką której znajdowała się Rosja, biały natomiast to kolor wolności i niezależności.

W okresie ZSRR zerwano z historyczną flagą i wprowadzono nowy symbol, odwołujący się do ideologii komunistycznej i rewolucyjnej (flaga Rosyjskiej FSRR).

Tradycyjna trójkolorowa flaga przywrócona została 22 sierpnia 1991. źródło

Flaga Rumunii jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony. Kolorystycznie jest identyczna, jak flaga Czadu, choć obydwie flagi nie są w żaden sposób ze sobą powiązane i mają różne pochodzenie (źródło).
czwartek, 07 maja 2009
Flaga Angoli składa się z dwóch poziomych pasów - czerwonego i czarnego. Czerwień symbolizuje krew przelaną przez mieszkańców kraju w walce o niepodległość, a czerń kontynent afrykański. Umieszczony na środku złoty symbol złożony z maczety, koła zębatego oraz gwiazdy ma reprezentować klasę robotniczą, a także nawiązywać do sierpa i młota na fladze ZSRR (Źródło: wikipedia